Staff
Principal
-
Mr Alastair Graham
Mr Alastair Graham
In August 1956, my mother and father arrived at Hall Grove with a young family and set about founding a school. It was a brave enterprise, but starting with just six pupils they laid the foundations for what is today one of the leading preparatory schools in the country with 420 boys and girls and a talented teaching and support staff of over 60 men and women. Â
My own teaching career started here in 1978. 43 years later I handed over day-to-day responsibility to Neil Tomlin, our exceptional Headmaster. As Principal of the school, I remain in very close contact, overseeing key aspects of policy and helping to plan future developments.
The Graham family is delighted to see Hall Grove continue to grow and flourish. In spite of many changes it remains a thriving community and a very special place in which to live and work.
Alastair Graham - Principal
Senior Management Team
-
Mr Tim LewisSenior Deputy Headmaster
Mr Tim Lewis
-
Mrs Leigh RandallDeputy Head, Pastoral
Mrs Leigh Randall
-
Mr Luke McLeodDeputy Head, Academic
Mr Luke McLeod
Senior Leadership Team
-
Mrs Samantha TomlinsonEarly Years Section Leader
Mrs Samantha Tomlinson
-
Miss Katie HitchcoxPre-Prep Section Leader
Miss Katie Hitchcox
-
Miss Kirsty FurnessLower Juniors Section Leader
Miss Kirsty Furness
-
Mr Michael WheelerSection Leader Years 5, 6 and 7
Mr Michael Wheeler
-
Mr Chris PilgrimYear 8 Section Leader
Mr Chris Pilgrim
-
Miss Lizzie PostDirector of Music
Miss Lizzie Post
-
Mr Harry QuartermaineDirector of Sport
Mr Harry Quartermaine
,
-
Mr Barnaby GrayHead of Boarding & After School Activities
Mr Barnaby Gray
-
Mrs Laura HopperHead of Academic Support and Enrichment - SENDco
Mrs Laura Hopper
Early Years
-
Mrs Samantha TomlinsonPre-School & Early Years Section Leader
Mrs Samantha Tomlinson
-
Miss Kirsty DunnagePre-School & PE
Miss Kirsty Dunnage
-
Mrs Natasha ElseyPre-School
Mrs Natasha Elsey
-
Mrs Halcyon MantonPre-School
Mrs Halcyon Manton
-
Mrs Helen SolomonReception
Mrs Helen Solomon
,
Pre-Prep
-
Miss Katie HitchcoxYear 2 & Pre-Prep Section Leader
Miss Katie Hitchcox
-
Mrs Lisa ButcherYear 1
Mrs Lisa Butcher
-
Mrs Anne EasemanYear 1
Mrs Anne Easeman
-
Miss Lucy PorterYear 2
Miss Lucy Porter
-
Mrs Angela GodleyYear 2
Mrs Angela Godley
Lower Juniors
-
Miss Kirsty FurnessYear 4 & Lower Juniors Section Leader
Miss Kirsty Furness
-
Mrs Deborah LangleyYear 4
Mrs Deborah Langley
-
Mr George NevilleYear 4
Mr George Neville
,
-
Mrs Jessica SmithYear 3
Mrs Jessica Smith
-
Miss Charlotte NeateYear 3
Miss Charlotte Neate
-
Mr Thomas GraceYear 3
Mr Thomas Grace
-
Mrs Visnja BeggEnglish, Humanities & Art
Mrs Visnja Begg
-
Mrs Sue SymonsLearning Support
Mrs Sue Symons
-
Mrs Juliette Duggan-HillFrench
Mrs Juliette Duggan-Hill
Upper Juniors
-
Mr Michael WheelerYears 5 to 7 Section Leader
Mr Michael Wheeler
-
Mrs Jannine FrameYear 5
Mrs Jannine Frame
-
Mr Jake TuckerYear 5
Mr Jake Tucker
-
Miss Lucy ErridgeYear 5
Miss Lucy Erridge
-
Mr Andrzej KorzeniowskiHead of Modern Languages / Year 6
Mr Andrzej Korzeniowski
-
Mr Harry QuartermaineYear 6
Mr Harry Quartermaine
-
Mrs Paula LeechYear 6, English & Academic Support and Enrichment
Mrs Paula Leech
-
Mr James FletcherEnglish
Mr James Fletcher
-
Mrs Sue EliotMathematics
Mrs Sue Eliot
Seniors
-
Mr Chris PilgrimYear 8 Section Leader & Maths
Mr Chris Pilgrim
-
Mr Philip WhiteYear 8, Modern Languages, DT and Outdoor Education
Mr Philip White
-
Mr James WebbYear 8, English, Classics & Modern Languages
Mr James Webb
-
Mrs Kimberly KnightYear 8 & Humanities
Mrs Kimberly Knight
-
Mrs Lee ParfittYear 7 & Maths
Mrs Lee Parfitt
-
Miss Lucy ErridgeDance
Miss Lucy Erridge
-
Mrs Catherine FoleyHead of Visual Arts
Mrs Catherine Foley
-
Mr James FoleyHead of Computing
Mr James Foley
-
Ms Lucy HolmesClassics
Ms Lucy Holmes
-
Mrs Tamara LawsDeputy SENDco
Mrs Tamara Laws
-
Mrs Elizabeth LockeLibrarian & English
Mrs Elizabeth Locke
-
Mrs Kate MaxfieldHead of Girls' Games
Mrs Kate Maxfield
-
Mrs Alexandra MooreSpecialist Teacher / Assessor - Dyslexia
Mrs Alexandra Moore
-
Mrs Miranda PetersCookery
Mrs Miranda Peters
-
Mr Thomas HineEnglish & History
Mr Thomas Hine
-
Mrs Julia HollowayScience
Mrs Julia Holloway
Classroom Assistants
-
Miss Sarah CalhounEarly Years
Miss Sarah Calhoun
-
Mrs Rose ClubbLibrarian
Mrs Rose Clubb
-
Miss Hannah Colborne-FlittonEarly Years
Miss Hannah Colborne-Flitton
-
Miss Anya GrantPre-Prep
Miss Anya Grant
-
Mrs Paula HarrageEarly Years
Mrs Paula Harrage
-
Mrs Katie KingPre-Prep
Mrs Katie King
-
Miss Imogen MartinYear 2
Miss Imogen Martin
-
Miss Rachel MorrisonEarly Years
Miss Rachel Morrison
-
Miss Louisa StimsonPre-Prep & Emotional Literacy Support Assistant
Miss Louisa Stimson
-
Mrs Hannah StrangPre-Prep
Mrs Hannah Strang
-
Mrs Jackie TaylorLearning Support Assistant (Lower Juniors)
Mrs Jackie Taylor
-
Mrs Rita ThompsonEarly Years
Mrs Rita Thompson
,
Learning Support
Learning Support (ID 1029)
-
Mrs Laura HopperHead of Academic Support and Enrichment - SENDCo, DDSL. (Focus on Years 3-8)
Mrs Laura Hopper
-
Mrs Tamara LawsDeputy SENDCo - (Focus on EYFS- Year 2)
Mrs Tamara Laws
-
Mrs Alexandra MooreSpecialist Literacy Teacher / Assessor - Dyslexia
Mrs Alexandra Moore
-
Mrs Sue SymonsSpecialist Literacy Teacher
Mrs Sue Symons
-
Mrs Paula LeechAcademic Support Teacher
Mrs Paula Leech
-
Mrs Liz LockeEnrichment Teacher
Mrs Liz Locke
Support Staff
-
Mrs Kinga AmbroziakHousekeeper
Mrs Kinga Ambroziak
-
Mr Waldek AmbroziakHandyman & Groundsman
Mr Waldek Ambroziak
-
Mrs Suzannah BrownPA to Headmaster, Compliance & HR Manager
Mrs Suzannah Brown
-
Mrs Joanne BucklerHorticulturist
Mrs Joanne Buckler
-
Mrs Liz DoranAccounts Manager
Mrs Liz Doran
-
Mrs Miranda JacksonSchool Nurse
Mrs Miranda Jackson
-
Miss Amanda KeelSchool Secretary & House Parent
Miss Amanda Keel
-
Mrs Michelle KirtleySchool Nurse
Mrs Michelle Kirtley
-
Mrs Janet RiversAdmissions & IT
Mrs Janet Rivers
-
Mr Paddy TyrerIT Manager
Mr Paddy Tyrer
-
Mrs Lindsay VetchHead of Admissions & Marketing
Mrs Lindsay Vetch
-
Mr Mike OswinTransport Manager
Mr Mike Oswin
-
Mrs Sandra BealeDriver
Mrs Sandra Beale
-
Mr Angus CoatsworthDriver
Mr Angus Coatsworth
-
Mr David StevensHandyman & Groundsman
Mr David Stevens
,
-
Miss Miya ReeceGap Student
Miss Miya Reece
-
Miss Meg ShawGap Student
Miss Meg Shaw